CNC PLAZMA KESİM

CNC PLAZMA KESİM
CNC plazma kesim, bir bilgisayar kontrol sistemi ve plazma kesme teknolojisi kullanarak metal ve bazı diğer malzemelerin hassas bir şekilde kesilmesini sağlayan bir süreçtir. CNC, Bilgisayar Numerik Kontrol'ün kısaltmasıdır ve bu teknoloji sayesinde kesim işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilebilir.
 
Plazmayı günümüzün en yayın kesim teknolojisi olarak karşımıza çıkaran unsurlar; yüksek kesim kalitesi, yüksek verimlilik ve çok yönlü seçeneklere sahip olmasıdır.
 
Doğru akım güç kaynağının basınçlı havayı iyonize ederek plazma haline getirmesi sayesinde iletken malzemelerin kesme işleminin gerçekleştirilmesine CNC plazma kesim denir.
 
Plazma kesim uygulamasının en büyük avantajı tüm iletken metallerde uygulanabilir olmasıdır.
 
Bunlar;
 
Siyah Sac,
Karbon Çelik,
Paslanmaz Çelik,
Alüminyum, Bakır,
Pirinç ve diğer metaller.
 
 
Mekanize kesim uygulamalarında, kesme makinesinin programlanmasında plazma kesme yazılımı kullanılır.
 
Bazı durumlarda bağımsız parçaların veya az hacimli işlerin programlanması için CNC yazılımı kullanılabilir ancak fabrika sahibi ve üreticilerin çoğu, çok daha iyi özellikler ve beceriler sunan, CAD/CAM yerleştirme yazılımı olarak bilinen yazılımı tercih ederler.
 
Plazma kesme sadece kesme amacıyla değil teknolojisi sayesinde oluk açma uygulaması için de kullanılmaktadır.  Plazma Kesim uygulamaları şunları içerir:
 
Düz kesme
Bevel kesim
Oluk açma
Delik kesme
Uzak noktaları kesme ve oluk açma
Fine Feature kesimi
Markalama